Нямаш акаунт? Регистрирай се
Въведи твоя имейл адрес и ще ти изпратя линк за възстановяване на паролата
#Интимно здраве
Вагинизмът е болезнено състояние, при което мускулите на входа на вагината неволно се съкращават или стягат в очакване на болка при всеки опит за каквато и да е пенетрация.
Такъв опит за пенетрация може да бъде – поставянето на тампон, вкарване на пръст във влагалището, и разбира се при опит за вкарване на пенис.
Това състояние прави секса болезнен и често дори невъзможен. А самото съкращаване на мускулите на входа на вагината на практика я запечатва, правейки невъзможен достъпа до влагалището. А опита за преодоляване на тази блокада е предизвикателство, което изисква грижа.
Процесът е автоматичен. Това е нещо, над което жената няма директен контрол. Така че ако Ви се случи, или сте мъж и това се случва на вашата партньорка, трябва да се реагира с пълно разбиране и подкрепа, и да се предприемат действия, които да излекуват това състояние.
Състоянието е напълно лечимо и няма повод за притеснение. Тъй като това е чувствителна тема, страдащите жени често се страхуват да споделят за този проблем.
Вагинизмът може да причини много стрес и разочарования в интимния живот, а когато не се третира продължително време, негативните последствия в отношенията с партньора или потенциален такъв, вероятно са неизбежни.
Вагинизмът може да се изпита както от самото начало - при всеки опит за вкарване на нещо във влагалището, така и по-късно в живота, след получаване на рана в тазовата област. В случая ако жена страда от това от ранна възраст, тя има първичен вагинизъм. А ако вагинизмът се появява по-късно в живота, след като тя вече е имала интимни контакти или в резултат от конкретно негативно преживяване с партньор, тогава тя има вторичен вагинизъм.
Реакцията на мускулите на вагината е с цел самозащита. Ако мозъкът на жената по някаква причина е възприел секса за болезнен и опасен, той ще активира мускулите за да предпази вагината всеки път когато жената иска да прави секс с партньора си.
Причината за подобно възприятие на мозъка, което го кара неволно да съкращава вагиналните мускули може да бъде толкова проста колкото липсата на качествена лубрикация. Но е важно да имаме предвид, че също така може да е признак за дисфункционални или токсични отношения с партньор. На практика мозъкът на жената по някаква причина се чувства застрашен и се опитва да предпази интимната област на тялото.
Проучване публикувано в Journal of Sexual Medicine през 2018-та разглежда наличието на вагинизъм при жени, посещаващи гинекологична клиника в Турция. Според проучването около 5% от жените, които посещават клиниката, имат вагинизъм.
Друго проучване, публикувано в Archives of Sexual Behavior през 2022 открива, че 3,3% от жените в Иран страдат от вагинизъм.
Също така проучване проведено през 2011 в Египет, публикувано в International Journal of Impotence Research показва, че 5,5% от жените в Египет имат вагинизъм. А в Индия около 12%.
А в САЩ данните показват, че 12% от жените са склонни да изпитат разстройства на сексуалната болка - като тези разстройства включват вагинизъм.
Така че данните показват, че вагинизмът не е толкова рядко срещан.
Тревожността и стреса често се посочват като основни причини за това състояние, но и не само.
Жена, която е била жертва на сексуален тормоз, особено в детството, е много вероятно да развие вагинизъм като резултат от психологическата травма.
Възможно е причината да се крие и в мускулни спазми или дисфункция на тазовото дъно. Тазовото дъно е частта на тялото, която съдържа вагината. В такъв случай се препоръчва физиотерапия на тазовото дъно, макар аз да смятам, че проблемът е предимно психологически.
Терапията при вагинизъм е строго индивидуална. Разговор, ориентиран към семейното положение, сексуалните практики и връзката с партньора, е много важен, за да се разбере дали вагинизмът е първичен, вторичен, симптом или идва от проблеми в самите отношения с партньора. Затова е очаквано специалистът да пита жената дали вагинизмът се е проявявал при всички нейни интимни партньори или само с текущия партньор.
За третиране на физическата част, има домашни упражнения за тазово дъно, които целят да успокоят вагиналните мускули и да ги направят и едновременно по-разтегливи. Защото има разлика дали проблемът е, че са много стегнати или по-скоро са много реактивни. Но реално упражненията работят и над двете. Тези упражнения много наподобяват на Йога и честно казано, съм убеден, че повечето хора не могат да ги различат от обикновената йога и пилатес.
Но трябва, разбира се, и да има и компонента на излагане на "опасността". Може да се използва вагинален спекулум или дилататор за плавно разтягане на вагиналния отвор, като всеки следващ път се ползва все по-голям размер. Дилататорът много наподобява на дилдо, като си има цели комплекти, които се ползват за третиране на вагинизъм.
Има и специализирани инструменти и упражнения, които могат да се ползват от гинеколози и физиотерапевти, за да подпомогнат лечението.
Kолкото до психологическата част от проблема - регулирането на стреса и тревожността, и самото преодоляване на травмата, която създава това състояние - това е работа за психолог, терапевт или сексолог. Ще се радвам да Ви бъда полезен на консултация.